Reneszánsz és Mátyás

Kétségtelen, hogy Hunyadi Mátyás a szó minden értelmében reneszánsz uralkodó volt. Az Itáliából, elsősorban Firenzéből induló művészeti irányzat Magyarországon három szakaszban terjedt el. Az első korszak Mátyás uralkodására esett, s az 1460-1500 közötti négy évtizedben határozható meg.
Ekkor építették Magyarországon az első kora reneszánsz épületeket, ekkor készültek a kőfaragó műhelyekben az első szobrok, domborművek, s az asztalos műhelyekben a szebbnél-szebb bútorok, a szabók keze alól különleges ruhaköltemények kerültek ki.

A magyarországi reneszánsz második korszaka 1500-tól Buda török kézre kerüléséig, 1514-ig tartott. Ezekben az évtizedekben a kora és az érett reneszánsz elterjedése figyelhető meg.

A reneszánsz elterjedésének harmadik korszaka 1541 után figyelhető meg Magyarországon. Jellemző, hogy a három részre szakadt országban a reneszánsz művészetnek is három változata alakult ki, még pedig az erdélyi, a felvidéki és a dunántúli.

Hunyadi Mátyás hatása a későbbi korokra nemcsak a művészetben, hanem a gazdasági és a társadalmi életben, a hadseregszervezésben, a divatban, továbbá a diplomáciában, egyszóval az élet minden területén meghatározó volt.


Mátyás Korabeli Falu képe

Vissza a főoldalra